Scroll Top
HESAP SÖZLEŞMESİ

FONEX TRADE HESAP SÖZLEŞMESİ

Kaldıraçlı alım satım işlemleri sonucunda kâr elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır. Bu nedenle işlem yapmaya karar vermeden önce, karşılaşabileceğiniz riskleri anlamanız, mali durumunuzu ve kısıtlarınızı dikkate alarak karar vermeniz gerekmektedir

YATIRIMCI, Fonex Trade nezdinde bulunan hesaplarındaki tüm hareketleri her zaman öğrenmek hakkına sahiptir. YATIRIMCI’ya düzenli olarak belli periyodlarla tüm hesap hareketlerini gösteren ekstreler YATIRIMCI tarafından bildirilen posta veya e-mail adresine gönderilir.

YATIRIMCI bildirmiş olduğu e-mail adresine tüm hesap ekstrelerinin ve ayrıca bu sözleşme ile ilgili tüm bildirimlerin gönderilmesini talep etmesi durumunda, bu mail kanalı ile yapılan bildirimler; tebliğ edilmiş sayılır. YATIRIMCI bu yolla yapılacak bildirimleri tebellüğ etmiş olacağını peşinen kabul eder.

YATIRIMCI’ya yapılacak aylık bildirimlerde, ilgili dönem içerisinde;

 • Alınan tüm pozisyonlara ilişkin olarak, tarih, zaman, fiyat ve miktara,
 • Kapatılan pozisyonlara ilişkin kesin kar ve zarar tutarlarına,
 • Açık pozisyonlara ilişkin potansiyel kar ve zarar tutarlarına,
 • Aracı kurum nezdinde tutulan nakit, menkul kıymet ve diğer varlıklara ilişkin tüm hareketlere,
 • Hesaba tahakkuk ettirilen hesap türüne göre her türlü komisyon ücret ve swaplara
 • Teminat durumlarına, ilişkin bilgilere anlaşılır ve açık bir biçimde yer verilmesi zorunludur.

Fonex Trade tarafından, her işlemin yapıldığı günü izleyen iş günü içerisinde, bir önceki gün içinde alınan tüm pozisyonlara ilişkin bilgileri içerecek şekilde YATIRIMCI’ya bildirimde bulunulur. Bildirimin yapılma şekli Fonex Trade ile YATIRIMCI arasında serbestçe belirlenebilir.

Aksi belirtilmedikçe tüm bildirimler elektronik ortamda yapılacaktır.

Bildirimlerin yapıldığına ilişkin ispat yükü Fonex Trade’e aittir.

Fonex Trade tarafından yazılı talebi bulunması koşuluyla YATIRIMCI’ya günlük ve/veya aylık bildirim yapılmayabilir. Ayrıca, ilgili dönemde hesabında herhangi bir hareket bulunmayan YATIRIMCI’lara bildirimde bulunulmayabilir.

YATIRIMCI, Fonex Trade’in göndereceği ve yapacağı herhangi bir bildirime, hesap tespitine veya hesap ekstresi veya işlem sonuç formuna karşı yapacağı itirazlar ya da düzeltme taleplerini, bunların kendisine teslim ve tebliğ edilmiş sayıldığı tarihten sonra derhal Fonex Trade’ya ulaştırmakla yükümlüdür.

Yatırımcı Hesaplarına İlişkin Olarak İNFO Tarafından Tutulacak Kayıtlar:

Fonex Trade tarafından yatırımcı hesaplarına ilişkin olarak tutulacak kayıtların anlık olarak YATIRIMCI bazında;

 • Hesaplarda gerçekleşen tüm kaldıraçlı alım satım işlemlerine,
 • Tüm varlık giriş, çıkış ve transferlerine,
 • Kapanan pozisyonlarda oluşan kesin kar ve zarar tutarlarına,
 • Açık pozisyonlara ilişkin olarak potansiyel kar ve zarar tutarlarına,
 • Hesaplara tahakkuk ettirilen her türlü komisyon, ücret ve swap tutarlarına,
 • Hesapların teminat durumlarına, ilişkin bilgileri içermesi zorunludur.

Spreadler, Ücretler, Komisyonlar, Gecelik Taşıma Maliyeti ve Masraf Tutarları/Oranları: YATIRIMCI, Fonex Trade’in internet sitesinde ve Fonex Trade tarafından yatırım uzmanı aracılığıyla spread, ücret, komisyon, Gecelik Taşıma Maliyeti ile ilgili bilgileri öğrenebilir. Gecelik Taşıma Maliyetleri, Interbank piyasasındaki faiz oranları ve yurtdışı brokerların faiz oranları baz alınarak belirlenir. Hesaba yansıtılacak gecelik taşıma maliyeti (swap) oranları belli dönem aralıklarında duyurlardan takip edilebileceği gibi anlık olarak platform üzerindeki parite özellikleri bölümünden de kontrol edilebilir.

Fonex Trade, YATIRIMCI’nın elektronik işlem platformu üzerinden bu maddenin “a” alt bendinde yer alan bilgilere erişimine imkân sağlamakla yükümlüdür.

TEMİNAT VE KALDIRAÇ ORANLARI:

Hesabınızın Sürdürme teminat oranı (Margin Call) % 100, Pozisyon Kapama teminat oranı(Stop Out) ise % 20’dir. Bağlı bulunduğumuz regülatör ve fiyat sağlayıcı anlaşmalarımız ile bilikte kaldıraç oranımız 1/100 den başlamaktadır.

Taraflar, Kaldıraçlı Alım Satım İşlemlerine Aracılık Sözleşmesi kapsamında döviz grupları ve kıymetli madenler için yukarıda belirtilen kaldıraç oranının ve teminat oranının uygulanmasını kabul ederler.

BONUSLAR VE ŞARTLAR

İLK YATIRIM BONUSU WELCOME BONUS (%30)

Yeni açılmış olan ve fonlaması bulunmayan hesaplara uygulanabilecek bu BONUS türünde temel amaç marjin seviyesi ve aynı şekilde varlığı desteklemektir. Yatırımcılar bu bonus sayesinde daha geniş bir marj imkanına sahip olur aynı zamanda işlemlerini yaparken daha fazla miktarda kullanılabilir marjin elde etmiş olurlar.

Hesapların stoplanması durumunda eğer bakiye eksi haneye geçmiş ise BONUS hesaptan düşülür.

Örneğin 100 USD bakiye ve 30 USD Bonus bulunan bir hesapta, gerçekleşen işlemler sonucunda bakiye durumu -0,01 USD (açık işlem olmadığı koşulda) olursa BONUS hesaptan düşülecektir.

***Stop-out sonrası, bakiye belirtilen koşullarda eksi olduğu halde yeni işleme girilmesi durumunda işlemler iletilemeyeceğinden BONUS hesaptan düşülür ve işlemler marj yetersizliğinden kapanır.

STOP-OUT BONUSU:

Mevcut yatırımcıların, stop-out sonucunda tüm işlemlerinin kapanması ve bakiye durumunun işlem yapmaya imkân tanımayacak şekilde veya eksi hanede bulunması ile hak kazanılabilecek BONUS türüdür.

*%30 Stop-Out Bonusu, Mevcut işlemlerin kapanması sonrasında yeni fon yatırımı ile gerçekleşir. Yatırılan fon miktarı üzerinden ve sadece en son hesap durumunda stop-out meydana gelen, işlem açmaya yetecek bakiyesi bulunmayan yararlanabilirler.

***Eğer açıkta kalan bir işlem varsa işlem kapatıldıktan sonra hesap sıfırlama yapılıp bonus girişi sağlanır. Stop-out bonusu için mutlaka hesap sıfırlama (Bakiyenin ve kredi kısmının 0 birime getirilmesi durumu) yapılması gerekmektedir.

***Hesabında stop-out meydana gelen ancak işlem açmaya yetecek seviyede ana parası bulunan yatırımcılar bu bonustan faydalanamaz. Bonusun işlev görebilmesi için hesap sıfırlama ve mevcuttaki bonusun düşülmesi şartı bulunmaktadır.

MARGİN CALL BONUSU:

***Fonex Trade bünyesinde işlem yapan yatırımcıların işlemlerini yaparken serbest teminatının minimum -0.01 USD veya bir başka deyişle teminat seviyesinin %100’ün altına gelmesi halinde teminat tamamlama(Margin Call) çağrısında bulunulan hesaplar çin geçerlidir.

*Yatırımcı hesabının Margin Call durumunda yaptıkları ek fonlamaya istinaden yaptıkları fonlama karşılığı günde 1 defa %10 Margin Call Bonusu talebinde bulunabilir.

HESAP TAŞIMA BONUSU:

***Farklı aracı kurumlarda işlem yapan yatırımcıların Fonex Trade Bünyesine taşımış oldukları yatırım hesaplarında bulunan Bonus Harici Varlık kadar %20 Hesap Taşıma bonusu sağlanır.

Örneğin. 1000 USD yatırım hesabı için bonus harici varlık 800 USD ise yatırımcıya hesap taşıma ile birlikte sağlanacak bonus miktarı 160 USD olacaktır.

Yatırımlarınızda hak etmiş olduğunuz bonuslardan en az bir tanesini almanız durumunda virman veya para çekim taleplerinize ilişkin serbest teminat ve varlık durumunuz kontrol edildikten sonra ana para içerisinden sağlamış olduğunuz yatırımlara istinaden toplam bonus, yatırım hesabınızdan düşülüp talebiniz gerçekleştirilir.

Alınan ek bonus (Margin Call,Referans Bonus) içinde bu durumlar geçerli olacaktır.Yatırımcı bütün bonusları hak ettiği takdirde toplam yatırım üzerindeki serbest teminatını çekebilecek veya virman işlemini gerçekleştirebilecektir.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar;

Piyasanın GAP’li (boşluklu) açılış yaptığı veya sert hareketlerin yaşandığı bir anda emirleriniz piyasadaki uç fiyatlardan gerçekleşebilir veya pozisyonlarınız otomatik olarak kapatılabilir bizde bu konular hakkında sizlere birkaç bilgilendirme yapmak isteriz.

MetaTrader platformu bu tarz durumlar için garanti veremez. Özellikle Cuma gecesi piyasalar kapanırken açık olan bir pozisyonunuz, Pazartesi günü piyasasaların kapandığı seviyenin üzerinde/altında açılmı (GAP) halinde sizi zarara uğratabilir. Bu riski yatırımcımıza bırakıyoruz yatırımcımıza GAP durumları ile alakalı sağlamış olduğumuz bu imtiyaz ile birlikte bir takım riskler nedeniyle kayıp yaşamamanız adına Cuma günü piyasa kapanmadan önce teminat yeterlilik seviyenizi mümkün olduğu sürece yüksek tutmanızı tavsiye ederiz.

Yatırımcılarımızın işlemlerini hedgeli tutup piyasa kapanışına kısa bir süre kala pozisyonlarının bir yönde olanını kapatıp işlemini bırakması halinde pozisyonları iptal edilebilir. GAP ile ilgili sağlamış olduğumuz imtiyazın suistimali söz konusu olması halinde pozisyon fiyat sağlayıcı tarafından kabul edilmez ve işlem iptal edilir. Aynı zamanda mevcut kurallar yatırımcının piyasa kapanışına son 30 dk da teminat seviyesinin %100 altına inmesi durumunda da bu kurallar geçerlidir.

Fonex Trade Tarafında açmış olduğunuz Hesaplarda kaldıraç max 1/400 ‘dür yapmış olduğunuz yatırımlara istinaden kaldıraç oranınız portföy büyüklüğünüze göre değişiklik gösterecektir. Yalnız bu kaldıraç oranları tüm semboller için geçerli değildir.

Geçerli olmayan Ensturmanlarda hesap kaldıracınız ne olursa olsun aşağıda belirtmiş olduğumuz;

CFD Ürünler(Endeks,Altın), Kripto Para Birimleri, Egzotik Para Birimleri ve Hisse senetlerinde kaldıraç oranında sabit kaldıraç uygulanmaktadır.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar;

Piyasanın GAP’li (boşluklu) açılış yaptığı veya sert hareketlerin yaşandığı bir anda emirleriniz piyasadaki uç fiyatlardan gerçekleşebilir veya pozisyonlarınız otomatik olarak kapatılabilir bizde bu konular hakkında sizlere birkaç bilgilendirme yapmak isteriz.

MetaTrader platformu bu tarz durumlar için garanti veremez. Özellikle Cuma gecesi piyasalar kapanırken açık olan bir pozisyonunuz, Pazartesi günü piyasasaların kapandığı seviyenin üzerinde/altında açılmı (GAP) halinde sizi zarara uğratabilir. Bu riski yatırımcımıza bırakıyoruz yatırımcımıza GAP durumları ile alakalı sağlamış olduğumuz bu imtiyaz ile birlikte bir takım riskler nedeniyle kayıp yaşamamanız adına Cuma günü piyasa kapanmadan önce teminat yeterlilik seviyenizi mümkün olduğu sürece yüksek tutmanızı tavsiye ederiz.

Yatırımcılarımızın işlemlerini hedgeli tutup piyasa kapanışına kısa bir süre kala pozisyonlarının bir yönde olanını kapatıp işlemini bırakması halinde pozisyonları iptal edilebilir. GAP ile ilgili sağlamış olduğumuz imtiyazın suistimali söz konusu olması halinde pozisyon fiyat sağlayıcı tarafından kabul edilmez ve işlem iptal edilir. Aynı zamanda mevcut kurallar yatırımcının piyasa kapanışına son 30 dk da teminat seviyesinin %100 altına inmesi durumunda da bu kurallar geçerlidir.

Fonex Trade Tarafında açmış olduğunuz Hesaplarda kaldıraç max 1/400 ‘dür yapmış olduğunuz yatırımlara istinaden kaldıraç oranınız portföy büyüklüğünüze göre değişiklik gösterecektir. Yalnız bu kaldıraç oranları tüm semboller için geçerli değildir.

Geçerli olmayan Ensturmanlarda hesap kaldıracınız ne olursa olsun aşağıda belirtmiş olduğumuz;

CFD Ürünler(Endeks,Altın), Kripto Para Birimleri, Egzotik Para Birimleri ve Hisse senetlerinde kaldıraç oranında sabit kaldıraç uygulanmaktadır.

EK KURAL VE ŞARTNAMELER

SCALP

Anlık alım satım işlemlerine Scalp işlemler olarak nitelendirilir bunlar kimi durumlarda 1 dakika aldı kimi 3 dakika aldı kimi 5 dakika aldı olarak nitelendirilir.

Reel piyasa da 120 saniye altı işlemler scalp işlemleri olarak nitelendirilirken Firmamızın bağlı olduğu fiyat sağlayıcıları 3 dakika altında ki işlemleri scalp işlemleri niteliğine almaktadır.

Firmamızın bağlı olan fiyat sağlayıcıları ile olan anlaşmasın da normal statü de 00:00 ila 08:00 arasında ki işlemleri scalp niteliğine alırken saat 22:00 ila 08:00 arasında piyasa hacminin dar olmasından kaynaklı 3 dakika altında ki işlemleri scalp niteliğine almaktadır.

Yapılan bu scalp işlemlerinde olası bir zarar iade yapılan bir kar ise kesilecektir.Gün içi scalp işlemi serbest olup scalp kurallarını suistimal edici işlem tarzları gün içi hedge yap boz scalp işlemleri belirsiz aralıkta piyasa hacminin darlığını hedge yap boz sistemini kullanarak kaldıraç zorlayıcı işlemler unfair trade statüsüne dahil olup gün içi scalp işlemler kar zarar fark etmeksizin silinir.

HEDGE YAP BOZ

Anlaşmalı olduğumuz IB lot iadelerin de hedge yap boz ile lot miktarı arttırma düşüncesini engellemek amacıyla Hedge yap boz sistemini firmamız önlem almak amacıyla bu kuralları bizlere sunmuştur.

Akşam 22:00 ila 08:00 arasında yapılan 3 dakika altında ki hedge yap boz işlemleri de unfair işlem statüsüne girecektir.Bundan kaynaklı olan olası zarar iade edilecek yapılan kar ise kesilecektir.

EKSİ BAKİYE İŞLEM KURALI

Firmamızın bağlı olan fiyat sağlayıcılar ile anlaşması gereği verilen bonusların sadece marj destek amaçlı olarak kullanılma şartnamesini bizlere sunulmuştur

Bu kural olası bir stop durumun da bulunan bakiyenin eksi seviyeleri düşmesi anında ekstra yeni bir işlem açma (bonus kullanarak teminat bağlama) gibi durum da bulunan bonus silinerek hesap sıfırlanma politikasına LP şartnamesi gereği hak sahibi olacaktır.

Eksi bakiye de iken olası bir işlem açmama ve var olan işlemi bekleyerek artı bakiyeye geçme durumunda LP var olan hesaba müdahale edebilme hakkına sahip değildir.

IP ÇAKIŞMASI

Tüm yatırımcılarımızın tüm hesapları hangi LP hangi cihazdan işlemlere girildiği risk birimimiz tarafından takip edilmektedir.

Yatırım uzmanımızın olası bilgisi dışın da yapılan IP ve cihaz çakışmaların da yatırımcının bulanan reel karı silinecek ana parası iade edilecektir. Olası bir zarar durumunda ise zararı karşılanacak ana parası yatırımcıya geri iade edilecektir.

PARA ÇEKİM’DE HEDGE KURALI

Bağlı olarak çalıştığımız LP kuralları gereği, çıkilabilir teminatı bserbest teminat üzerinde hesaplamaktadır. Hedge pozisyonunda bulunan aktif işlemler gerçek serbest teminatı göstermemektedir. Bundan kaynaklı LP talebi üzerine müşterilerimizin para çekim talebinde aktif bulunan hedge pozisyonlarını kapatması gerekliliği vardır.